УКРАЇНСЬКЕ ФЛЕЙТОВЕ ТОВАРИСТВО: ВІД ФЕСТИВАЛЮ ДО ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛЬНОТИ

Антон Кушнiр

Національні об’єднання флейтистів існують багато десятиліть –  «DEUTSCHE GESELLSCHAFT FÜR FLÖTE e.V. (DGF)», «BRITISH FLUTE SOCIETY (BFS)» та ін. Вони започатковують фестивалі та конкурси, мають власні видання, співпрацюють з провідними виконавськими колективами та навчальними закладами. Але головне те, що вони взаємодіють між собою. Можна говорити про те, що нині створена система комунікації флейтових організацій Європи. Для українських флейтистів глобальна підтримка цього дружнього «флейтового світу» стала особливо відчутною в умовах творчої протидії агресору.

У 2019 році Національну музичну академію України імені відвідав нащадок видатного німецького музиканта 19 ст., флейтиста, композитора Теобальда Бьома – професор Людвіг Бьом. Під час його візиту відбувся спільний концерт класів флейти викладачів Академії, наукова конференція, лекції. Ці заходи стали можливими завдяки взаємодії київських флейтистів і, водночас, засвідчили потенціал їх подальшої співпраці.

У жовтні 2021 року в Києві відбувся Перший міжнародний флейтовий фестиваль «Kyiv Flute Days». Ініціатором проведення, організатором та арт-директором цього заходу став Антон Кушнір, а гостями Фестивалю – яскраві музиканти – флейтисти з Італії, Іспанії, Данії, Німеччини.

Конкурс молодих виконавців у 4-х вікових категоріях зібрав більше 50 учасників з усіх куточків України, а також Китаю та Грузії. Надзвичайно важливим є те, що Фестиваль став відомим у світі, отримав схвальні відгуки у флейтових журналах Німеччини, Франції, Іспанії, США.

Флейтові заходи заплановані у 2022 році не відбулися… Зусилля митців здебільшого були спрямовані на інформаційну, просвітницьку діяльність. Твори українських композиторів отримали поширення в усьому світі, концерти українських музикантів переконували світ у нашому праві боротися за свободу і бути вільними…

В 2023 році Фестиваль «Kyiv Flute Days» було відроджено. Але цього разу він відбувався у національному форматі. В його рамках та у співпраці з Асоціацією діячів музичного мистецтва на духових та ударних інструментах Національної всеукраїнської музичної спілки відбувся науковий круглий стіл присвячений ювілеям яскравих українських митців, флейтистів, професорів Андрія Проценка та Володимира Антонова. До події долучилися флейтисти з Дніпра, Львова, Харкова, а також кияни – солісти провідних оркестрів: Національної опери України, Національної філармонії України, Національного будинку музики та ін.

Наступний фестиваль заплановано на квітень 2024 року. Його важливою складовою стане співпраця з нашими друзями – Німецьким флейтовим товариством (DEUTSCHE GESELLSCHAFT FÜR FLÖTE e.V.), а його голова – професорка Ruth Wentorf очолить журі конкурсу молодих флейтистів. Інновацією фестивалю має стати розширення його локацій. Вперше до Києва долучиться ще одне старовинне українське місто – Чернігів. Саме тому цьогорічний фестиваль отримав назву «Ukrainian Flute Days: Kyiv – Chernihiv».

За 5 років свого існування фестиваль об’єднав українських флейтистів, сформував флейтову співдружність, яка на сьогодні являє собою найактивнішу, найдієвішу спільноту у духовому виконавстві країни.

Вперше професійна творча організація, мета якої полягала у об’єднанні флейтистів України, була створена у другій половині 1990-х років. «Асоціація флейтистів» була започаткована під егідою Національної всеукраїнської музичної спілки, її першим і єдиним президентом був видатний музикант, професор Національної музичної академії України імені П.Чайковського, соліст оркестру Національної опери України – Володимир Антонов.

Важка хвороба очільника української флейтової спільноти перекреслила її амбітні плани. Після передчасної кончини проф. Антонова (2006) Асоціація припинила своє існування.

Офіційне створення, а фактично визнання існуючого «Українського флейтового товариства» відбулося 9 січня 2024 року на засіданні Секретаріату Національної Всеукраїнської музичної спілки. Саме під час Фестивалю відбудеться Концерт-презентація Товариства. On-line трансляція усіх заходів Фестивалю буде доступна на facebook сторінці «KyivFluteDays».


Антон Кушнір (Anton Kushnir)

KYIV FLUTE DAYS | ANTON KUSHNIR | EMAIL

Український флейтист, доктор філософії (PhD), доцент, декан оркестрового факультету Національної музичної академії України імені Петра Чайковського (Ukrainian National Tchaykovsky Academy of Music, Київська консерваторія). Є випускником цієї Академії (клас проф. Володимира Антонова, Volodymyr Antonov), удосконалював майстерність у Музичному університеті імені Ф. Шопена (Варшава, клас проф. Єльжбети Дастіх-Шварц, Elzbieta Dastych-Szwarc). Антон – артист Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України. Є автором низки наукових досліджень з історії, теорії, методики виконавства на флейті.